Česky

Finančná a investičná gramotnosť

Kurzom sprevádza  Martin Širůček a Provozně ekonomická fakulta MENDELU

Naučte sa používať a riadiť svoje financie v praxi. Orientujte sa v ponukách bánk, naučte sa šetriť, splácať úvery a investovať.

Zdarma

Celková dĺžka videí

1:27 hod

Počet lekcií

13

Hodnotenie
Pridať do plánu
Certifikát absolventa
Neobmedzený prístup
Na čo sa kurz zameriava

Zoznámte sa so základnými princípmi sveta financií a investícií, odhaľte problematiku časovej hodnoty peňazí, zorientujte sa v lákavých ponukách sporenia či pôžičiek, naučte sa šetriť na dôchodok či investovať.

Je pre vás výhodnejšie obdržať euro dnes alebo euro zajtra? Sú pôžičky bez poplatkov a bez úrokov skutočne tak lákavé? Ako fungujú produkty pravidelného sporenia alebo investovania? Čo znamenajú skratky a pojmy typu RPMN, p.a., diskont, kontokorent, volatilita a pod.? Nenechajte sa opíjať rožkom!

Kurz je určený pre všetkých, ktorí chcú efektívne nakladať so svojimi financiami a dostať z nich (alebo z banky) maximum. Absolvent kurzu bude poznať princípy časovej hodnoty peňazí, bude schopný zorientovať sa v ponukách bankových domov ponúkajúce či už úvery, sporenie alebo programy pravidelných investícií. Bude poznať princípy kapitálového trhu a základných investičných nástrojov.

Po absolvovaní kurzu budete schopní:    

  • vedieť, koľko musíte pravidelne ukladať, aby ste nasporili cieľovú čiastku  
  • zabezpečiť sa na dôchodok  
  • vybrať vhodný typ úveru, zostaviť splátkový kalendár  
  • orientovať sa a rozumieť dianiu na kapitálovom trhu.
Celý popisok

Osvojíte si nasledujúce zručnosti
Martin Širůček

Martin Širůček

VŠ pedagóg a lektor

Martin Širůček pracuje ako pedagóg na Provozne ekonomickej fakulte Mendelovej univerity v Brne, kde prednáša problematiku finančných a kapitálových čítať viactrhov, osobných a rodinných financií, investičných zámerov a inovácií. Je garantom skúšok odbornej spôsobilosti Európskej Asociácie Finančných Poradcov ČR, pôsobí ako lektor vzdelávacieho kurzu European Financial Analyst a skúšobný komisár odbornej skúšky €FA.

Všetky kurzy lektora Martin Širůček
Provozně ekonomická fakulta MENDELU

Provozně ekonomická fakulta MENDELU

Vysoká škola

Provozne ekonomická fakulta Mendelovej univerzity v Brne (PEF MENDELU) bola založená už v roku 1959 a je najstaršou ekonomickou fakultou na Morave. Má akreditované čítať viacvšetky typy študijných programov: bakalárske, magisterské aj doktorandské. Na základe ich poslednej akreditácie bola fakulta zaradená do skupiny „A" najlepších fakúlt z celkového počtu 21 ekonomických fakúlt pôsobiacich na území ČR.

Všetky kurzy lektora Provozně ekonomická fakulta MENDELU

Hodnotenie kurzu

85 %

485 hodnotenie
267x
122x
59x
26x
11x

Tomáš V.

Kurz i lektor jsou kvalitní, ale jeho název a popis jsou podle mě velice zavádějící a neodpovídají obsahu a formě kurzu! Pokud očekáváte kurz, ve kterém se široké publikum zorientuje ve světě financí a investic, jděte o dům dál. Připadal jsem si jako na přednášce na vysoké škole, protože kurz je plný odborných termínů a vzorečků. Spíše jde o kurz finanční matematiky pro SŠ/VŠ než o základní gramotnost. Hodnocení dávám nízké zejména kvůli tomuto konfliktu navozeného očekávání versus dodané reality.


Michal B.

Připomíná to spíš sbírku úloh z matematiky pro školy. Jen se počítají výnosy a úroky. Jan fungují různé krize, bubliny či inflace se tam nedozvíte ani náznakem.


Martin D.

Dobrá lekce matematiky, která moc nesouvisí s investováním.)

Ako kurz prebieha?

Nejde o nič zložité. Čaká vás niekoľko krátkych videí, ktoré môžu byť doplnené pracovnými zošitmi, kvízmi alebo inými materiálmi k štúdiu. Na videá sa môžete pozerať kedykoľvek. Stačí len byť pripojení na internet.

Čaká vás záverečný test, ktorý preverí, čo ste sa naučili. Za absolvovaný kurz získate certifikát o absolvovaní. Test môžete skúšať aj viackrát, takže žiadny stres.
Stačí v záverečnom teste získať aspoň 80 %. Certifikát zostane uložený pri absolvovanom kurze kedykoľvek pripravený na stiahnutie.
Je to doklad o tom, že na sebe pracujete viac, ako je bežné. To vám pomôže vyniknúť medzi ďalšími ľuďmi, ktorí majú zálusk na rovnaké pracovné miesto, alebo v rámci sebeprezentácie. Najlepšie využijete certifikát vo svojom životopise (napr. na Linkedin a Jobs.cz) alebo ako vytlačený dokument medzi vašimi ďalšími vzdelávacími úspechmi.
Áno, lekcie môžete študovať opakovane, tiež ich môžete preskakovať a následne sa k nim vracať. Či už kurz ukončíte úspešne alebo neúspešne, môžete ho ľubovoľne opakovať.