Mastering (the art of) Business English

Kurzom sprevádza  Luke Ponsford

Vhodné na počúvanie

Enhance your business English skills in a broad range of situations. Build your confidence and deepen your knowledge of the phrases, expressions and techniques native speakers employ when negotiating, making small talk or participating in a discussion. Celý popisok

43,00 € s DPH

Celková dĺžka

1:06 hod

Počet lekcií

21

Hodnotenie
Pridať do plánu
Certifikát absolventa
Neobmedzený prístup
Na čo sa kurz zameriava

Do you wish to expand your knowledge of business English? To feel more self-assured using English in a business context? Would you like to discover a range of expressions, structures and techniques that will make your business English richer, more fluent and more engaging? Do you want to discover how native speakers communicate when doing business and add these techniques to your repertoire? If the answer to any or all of these is yes, then this is the course for you.

In this course we’ll extend your knowledge of business English to ensure you have the words and techniques to give you a sense of confidence when communicating in English in a work environment, whether you’re participating in a discussion, negotiating or making small talk.

By the end of this course, you’ll be able to both employ and understand a wide range of more complex, but useful expressions native English speakers use in a variety of different business situations. This will ensure you’ll be in possession of greater confidence, fluency and accuracy when using English in a business context.

More specifically you will learn how to:

 • meet and greet, make small talk and build rapport
 • agree and disagree, express dissatisfaction
 • negotiate and be persuasive
 • check understanding, paraphrase and get your point across
 • manage conflict, raise difficult points, deal with difficult questions
 • say no and avoid saying no

As a special bonus, there is an e-book with all the phrases, expressions and structures.

This course is for everybody who:

 • wants to expand their knowledge of business English
 • would like to feel more confident about their business English
 • wishes to improve their fluency and accuracy when using English in a business context
 • wants to learn more advanced and idiomatic ways to communicate in business English
 • wants to add greater variety to the way they use English in a business environment
Celý popisok

Osvojíte si nasledujúce zručnosti
Lektori kurzu
Luke Ponsford

English teacher and language consultant

Luke is a CELTA-qualified teacher who has been teaching general and business English in the Czech Republic to students of all levels both face-to-face and online since 2009.

Before  becoming an English teacher, Luke studied German and Russian (BA Hons) and Central and East Europe Literature and Culture (MA) at the University of London. He also spent over ten years working in small, medium and large businesses in the UK, often with colleagues who were non-native English speakers.

All of which means he knows which areas can be problematic for learners of English, and is ideally positioned to offer guidance, advice and solutions.

 

Hodnotenie kurzu

100 %

1 hodnotenie
1x
0x
0x
0x
0x

Hodnotenie pridávajú iba študenti s overeným účtom


a buďte prvý, kto pridá recenziu.
Často kladené otázky
Čaká vás záverečný test, ktorý preverí, čo ste sa naučili. Za absolvovaný kurz získate certifikát o absolvovaní. Test môžete skúšať aj viackrát, takže žiadny stres.

Stačí v záverečnom teste získať aspoň 80%. Certifikát zostane uložený pri absolvovanom kurze kedykoľvek pripravený na stiahnutie.

Je to doklad o tom, že na sebe pracujete viac, ako je bežné. To vám pomôže vyniknúť medzi ďalšími ľuďmi, ktorí majú zálusk na rovnaké pracovné miesto, alebo v rámci sebeprezentácie. Najlepšie využijete certifikát vo svojom životopise (napr. na Linkedin a Jobs.cz) alebo ako vytlačený dokument medzi vašimi ďalšími vzdelávacími úspechmi.

Áno, lekcie môžete študovať opakovane, tiež ich môžete preskakovať a následne sa k nim vracať. Či už kurz ukončíte úspešne alebo neúspešne, môžete ho ľubovoľne opakovať.

Dúfame, že sa toto nestane. Keby ale predsa, zaručujeme vám vrátenie peňazí bez uvedenia dôvodu do 14 dní od zakúpenia kurzu.