Google Workspace- bezpečnosť v cloude, heslá a Chrome

Kurzom sprevádza  Pavel Minář

Chcete mať celú kanceláriu k dispozícii odkiaľkoľvek? Pracovať na cestách? A aby to bolo bezpečné? K tomu slúži cloud.

zdarma

Celková dĺžka

30 min

Počet lekcií

18

Hodnotenie
Pridať do plánu
Certifikát absolventa
Neobmedzený prístup
Na čo sa kurz zameriava

V minulosti sme uchovávali všetky dáta a inštalovali aplikácie do vlastného počítača, čo prinášalo mnoho komplikácií – používateľ často prišiel o údaje, pretože pravidelne nezálohoval. Museli sme aktualizovať operačný systém a aplikácie. A v prípade, že sa počítač pokazil, strávili sme mnoho hodín alebo dní jeho reinštaláciou. Nehovoriac o tom, že práca na diaľku bola prakticky nemožná.

Dnes používatelia a firmy postupne prechádzajú na tzv. cloud. Údaje a aplikácie nemáme vo svojom počítači, ale v počítačoch poskytovateľov cloudového riešenia. Náš počítač používame iba na prístup do cloudu. Môžeme tak pracovať na ľubovoľnom zariadení (telefóne, tablete alebo napríklad požičanom notebooku) a odkiaľkoľvek, kde sa ku cloudu pripojíme. Dnes je to dokonca možné aj bez pripojenia na internet. Môžeme tak mať celú svoju kanceláriu (poštu, kalendár, dokumenty, zmluvy, účtovníctvo) kdekoľvek.

Štatisticky sú údaje uložené v cloude v oveľa väčšom bezpečí, než keď ich uchovávame vo svojom počítači. Je však potrebné vybrať takého poskytovateľa cloudu, ktorý zaručí ochranu vašich dát, funkčnosť a vyhovie vysokým bezpečnostným štandardom (napríklad jeho služby využívajú banky).

Medzi najúspešnejších poskytovateľov cloudových služieb patrí spoločnosť Google, ktorá ponúka cloudové služby zadarmo v rámci tzv. Gmail účtu. Ale tiež ako komerčné riešenie určené do firiem – Google Workspace. S Google účtom získate kompletný balík kancelárskych aplikácií – poštu, kalendár, úložisko dokumentov, textový a tabuľkový editor, prezentácie a mnoho ďalších.

Na G Suite dnes funguje viac ako 5 000 000 firiem. Google Workspace používajú komerčné spoločnosti (Kofola, DHL, Whirlpool, Ahold, IKEA), technologické firmy (Konica Minolta, Hewlett-Packard, Seagate Technology, Verizon, Software602, H1.cz), banky (Česká sporiteľňa, BBVA) aj štátna správa (mesto Český Krumlov, U.S. Army) alebo školy (Univerzita Karlova v Prahe, 75 z TOP100 univerzít v USA).

Tento úvodný kurz sa venuje bezpečnosti v cloude, základným rozdielom medzi účtom zadarmo (Gmail) a plateným Google Workspace. Ukážeme si, ako tento účet založiť, a spoločne si nastavíme internetový prehliadač Chrome, aby sa nám v cloude dobre pracovalo.

Na tento kurz nadväzujú ďalšie 3 kurzy, ktoré sa venujú hlavným aplikáciám Google Workspace: Gmail, Google Kalendár a Google Disk.

V kurze sa naučíte:

  • čo je cloud, aké má výhody a nevýhody,  
  • aký je rozdiel medzi Google účtom zadarmo (Gmail) a plateným (Google Workspace),  
  • či je možné používať Google Workspace vo firme,  
  • rozdiely medzi Google WorkspaceBasic a Business,  
  • ako ukladať údaje do cloudu, aby to bolo bezpečné,  
  • ako si správne nastaviť Chrome, aby sa vám s Google účtom dobre pracovalo.

Kurz je určený pre:

  • všetkých, ktorí chcú mať svoje dáta k dispozícii hneď, odkiaľkoľvek a z ľubovoľného zariadenia (telefón, tablet, notebook alebo aj pokojne požičaný počítač),  
  • všetkých, pre ktorých je bezpečnosť dát prioritou,  
  • všetkých, ktorí zvažujú nasadenie Google Workspace vo firme,  
  • tých z vás, ktorých už nebaví stále preinštalovávať počítač.

Doplnkové odkazy ku kurzu:    

Celý popisok

Osvojíte si nasledujúce zručnosti
Lektori kurzu
Pavel Minář

IT konzultant so špecializáciou na Google Workspace

Pavel je freelancer, ktorý sa špecializuje na implementácie Google Workspace do firiem. Momentálne (leto 2019) spravuje Google Workspace 329 firmám - dáva pozor, aby všetko klapalo a zároveň školí zamestnancov týchto firiem, aby dokázali vyťažiť maximum z Gmailu, Google Kalendára, Disku a ďalších aplikácií z balíčka Google Workspace. Má za sebou 490 školení a jeho kurzami prešlo 4726 účastníkov. Viac sa o Pavlovi dozviete na www.minar.cz.

Hodnotenie kurzu

94 %

515 hodnotenie
395x
91x
20x
7x
2x

Hodnotenie pridávajú iba študenti s overeným účtom


Miroslav Š.

Super.


Maria T.

Velmi přehledný a srozumitelný výklad, děkuji


Zdenka Z.

Pro mě hodně nových informací, ikdyž google účet již používám dlouho

Často kladené otázky
Čaká vás záverečný test, ktorý preverí, čo ste sa naučili. Za absolvovaný kurz získate certifikát o absolvovaní. Test môžete skúšať aj viackrát, takže žiadny stres.

Stačí v záverečnom teste získať aspoň 80%. Certifikát zostane uložený pri absolvovanom kurze kedykoľvek pripravený na stiahnutie.

Je to doklad o tom, že na sebe pracujete viac, ako je bežné. To vám pomôže vyniknúť medzi ďalšími ľuďmi, ktorí majú zálusk na rovnaké pracovné miesto, alebo v rámci sebeprezentácie. Najlepšie využijete certifikát vo svojom životopise (napr. na Linkedin a Jobs.cz) alebo ako vytlačený dokument medzi vašimi ďalšími vzdelávacími úspechmi.

Áno, lekcie môžete študovať opakovane, tiež ich môžete preskakovať a následne sa k nim vracať. Či už kurz ukončíte úspešne alebo neúspešne, môžete ho ľubovoľne opakovať.