Šikana v práci: ako ju rozpoznať a riešiť

Kurzom sprevádza  Michaela Švejdová

Vhodné na počúvanie

Vedeli ste, že so šikanou má skúsenosti každý 5. zamestnanec a až 18 % ľudí odchádza z firmy z dôvodu zlého zaobchádzania? Šikana je aktuálna nielen v školách, ale aj v práci. Čo v takej situácii robiť a je vôbec cesta von? Celý popisok

24,00 € s DPH

Celková dĺžka

40 min

Počet lekcií

10

Hodnotenie
Pridať do plánu
Certifikát absolventa
Neobmedzený prístup
Na čo sa kurz zameriava

Púšťať na kašľajúceho kolegu zámerne klimatizáciu, meniť mu prístupové heslá, aby nemohol pracovať alebo ho dokonca fyzicky napádať. Aj to sú prejavy šikany na pracoviskách. Väčšina ju začne riešiť neskoro alebo ju neriešia vôbec. Šikana sama od seba neprestane a jednotlivec je na ňu krátky.  

Fenoménom zodpovedných organizácií a firiem dnešnej doby je šikanu efektívne riešiť a nastavovať vhodné opatrenia. V kurze sa dozviete, ako sa môže obeť alebo vedenie vyvarovať základných chýb a pomôcť svojim kolegom. Zorientujte sa v problematike vzťahovej patológie a môžete ešte viac podporovať dôstojné pracovisko v praxi. 

 V kurze sa dozviete:

  • Čo je a čo nie je šikana
  • Aké sú najčastejšie útoky šikany
  • Aké sú prejavy, priebeh a tiež jej dôsledky
  • Ako šikanu v práci riešiť
  • Ako sa chrániť a kde hľadať pomoc
  • Ako sa nestať obeťou, mobberom
  • Ako šikanu zastaviť tým, že ju nebudete podporovať

Pre koho je kurz určený:

  • pracovníkom vo firme, ktorým môže otvoriť oči a dozvedieť sa, ako pomôcť obetiam šikany
  • personalistom a manažérom, ktorým návod prvej pomoci pomôže pri rýchlom odhalení a zastavení šikany
  • ale tiež obetiam šikany, ktoré môžu získať návod na riešenie svojho problému
Celý popisok
Lektori kurzu
Michaela Švejdová

Konzultantka v oblasti šikany

Michaela je expertka na dôstojné pracovisko, prevenciu a elimináciu šikany v práci. Zakladateľka čítať viacinformačného portálu www.sikanavpraci.cz, Mobbing Free Institutu, z.ú., a Inkognito klubu. Jej metodiky a príručky na odkrývanie násilia na pracovisku využívajú inšpektoráty práce aj štátny sektor. Špecializuje sa na vzdelávanie interných špecialistov, stabilizáciu a vytváranie dôstojných pracovísk v praxi, sprevádza obete v eliminačnom procese. Venuje sa tiež psychohygiene, Eko Art Terapii, PR a prináša do firiem novú formu teambuildingového event managementu ALLfest.cz.

Hodnotenie kurzu

94 %

272 hodnotenie
212x
44x
10x
4x
2x

Hodnotenie pridávajú iba študenti s overeným účtom


Hana K.

Díky za tipy. Co dělat, když člověk zkusil smírčí taktiky (pozvání na kafe a popovídání si, nabídka vstřícné pomoci, která však byla odmítnuta, snaha o rozhovor a narovnání vztahů, ale bylo mi řečeno, proč stále hledám vztahy...). Situace se třeba po tom kafi chvíli zdála lepší, ale po čase se vše zase vrátilo zpět a komunikace téměř vůbec nefunguje? Člověk se proti takovému protějšku raději uzavře a nekomunikuje také (možná právě z obavy o to, že otevřenost může být použita proti němu)...

Reakcia lektora:

“Z mého pohledu je práce právě o vztazích a tam, kde nejsou na pracovišti vztahy zdravé, tak to nebude dlouhodobě fungovat. Myslím, že jste zvolila skvělý potup a pokud jste vyzkoušela vstřícnost, která nezabrala, je potřeba hledat dál. Tedy pokud šikana stále přetrvává, pište si deník a shromažďujte důkazy šikanózního jednání, na které pak můžete konkrétně poukázat a vyhranit se. Říci, jak se cítíte a nastavit hranice a vzájemný respekt. Je dobré poukázat na to, co vám dané chování způsobuje, především v případě, pokud se jedná o mobbing nevědomý. V případě vědomé likvidace vaší osoby je velmi pravděpodobné, že útoky zesílí a pak je dobré mít oporu a odbornou pomoc. Hledejte příčiny. Pokud jste příliš přátelská, můžete lidi svou otevřeností ohrožovat a oni mohou reagovat podrážděně a útočit na vás. Obvykle to není problém váš, ale jejich. Stáhnutí se, přesměrování pozornosti jinam, tam kam má smysl, může také pomoci. Pokud útoky pokračují, je dobré oslovit vedení, HR s vyplněnou inventurou útoků, kterou najdete zde: https://sikanavpraci.cz/oznamovatele/ a požádat je o pomoc v řešení. Případně nám nechejte email v rámci inventarizace (dotazníku) a my se vám ozveme. Pro konkrétní eliminaci je potřeba znát více souvislostí, charakter firemní kultury, vedení, mobbera i pracoviště. Pak můžeme lépe zacílit a být efektivnější. Každopádně je skvělé, že nenecháváte situaci náhodě a snažíte se ji řešit. Jen díky lidem, jako jste vy, se nám daří situaci na pracovištích měnit. Je potřeba o tom mluvit...“


Petr K.

Díky za zajímavý kurz.


Karolina M.

Ďakujem. Jednoducho, prehľadne a trefne podpísanie faktov a pomenovaní.

Často kladené otázky
Čaká vás záverečný test, ktorý preverí, čo ste sa naučili. Za absolvovaný kurz získate certifikát o absolvovaní. Test môžete skúšať aj viackrát, takže žiadny stres.

Stačí v záverečnom teste získať aspoň 80 %. Certifikát zostane uložený pri absolvovanom kurze kedykoľvek pripravený na stiahnutie.

Je to doklad o tom, že na sebe pracujete viac, ako je bežné. To vám pomôže vyniknúť medzi ďalšími ľuďmi, ktorí majú zálusk na rovnaké pracovné miesto, alebo v rámci sebeprezentácie. Najlepšie využijete certifikát vo svojom životopise (napr. na Linkedin a Jobs.cz) alebo ako vytlačený dokument medzi vašimi ďalšími vzdelávacími úspechmi.

Áno, lekcie môžete študovať opakovane, tiež ich môžete preskakovať a následne sa k nim vracať. Či už kurz ukončíte úspešne alebo neúspešne, môžete ho ľubovoľne opakovať.

Dúfame, že sa toto nestane. Keby ale predsa, zaručujeme vám vrátenie peňazí bez uvedenia dôvodu do 10 dní od zakúpenia kurzu.