Zatočte s fake news

Kurzom sprevádza  Ján Markoš

Vhodné na počúvanie

Nenechajte sa rozhodiť manipulátormi v mediálnom svete. Nie všetky správy, ktoré na internete nájdeme, sú pravdivé. Vyznajte sa v nich, zjednodušte život sebe aj svojmu okoliu a raz navždy zatočte s fake news. Celý popisok

39,00 € s DPH

Celková dĺžka

1:02 hod

Počet lekcií

12

Hodnotenie
Pridať do plánu
Certifikát absolventa
Neobmedzený prístup
Na čo sa kurz zameriava

Fake news (dezinformácie) sú často šokujúce, budia viac emócií a na sociálnych sieťach dokážu často zasiahnuť väčší počet príjemcov než tie pravdivé a overené. Nepravdivé správy pritom obvykle nevznikajú len tak, ale sú vytvárané a šírené zámerne a systematicky. Prečo ich ich tvorcovia šíria? Aké sú motivácie ich tvorcov? Dá sa na nich zarobiť? Aké môžu mať dopady? 

Kurz Zatočte s fake news sa komplexne venuje fenoménu falošných správ a dezinformácií. Zistíte, prečo a akým spôsobom fake news vznikajú a prečo im súčasné mediálne prostredie tak praje. Dozviete sa, ako s fake news bojovať: analýzou samotnej správy, alebo skúmaním ostatných informácií k danej téme. Pozrieme sa aj na najčastejšie naratívy v ČR a SR. Získáte súbor jednoduchých pravidiel - mediálnu hygienu, ktorá vám do veľkej miery umožní chrániť sa pred dezinformáciami.

Obsah kurzu

  • Čo je fake news a prečo sa práve dnes dezinformáciám tak darí
  • Najčastejšie typy dezinformačných naratívov
  • Stratégie a techniky, ako rozlíšiť fake news pomocou základných znakov 
  • Stratégie, ako pri sofistikovanejšie vytvorených fake news overiť ich pravdivosť
  • Zdravé návyky pre život vo svete sociálnych médií
Celý popisok
Lektori kurzu
Ján Markoš

šachový veľmajster a lektor kritického myslenia

Ján Markoš je šachový velmistr, bývalý juniorský mistr Evropy a bývalý nejlepší slovenský šachista. Je také autorem bestselleru Sila rozumu v bláznivej dobe o kritickém myšlení, jako i dalších knih o šachu a rozhodování. Nejnovější z nich nazvaná Medzi dobrom a zlom se soustřeďuje na etiku v rozhodování. V Akadémii kritického myslenia se Ján věnuje lektorování firem a organizací.

Hodnotenie kurzu

94 %

291 hodnotenie
229x
42x
14x
4x
2x

Hodnotenie pridávajú iba študenti s overeným účtom


Robert P.

Tak tento kurz je vážne krok vedľa. V mnohých častiach manipulatívne podsúva nenávisť, klamstvo a prezentuje dnes už overené informácie ako fake news. Vážne hanba. Ste veľké sklamanie.

Reakcia lektora:

“Dobrý deň, ďakujem za Vašu reakciu. Dovolím si len upozorniť, že je silno menšinová (veľkej väčšine ľudí sa kurz páči) a obsahuje dosť silné tvrdenia, ktoré by bolo dobré podložiť faktami. Ale tak hádam si na Seduo nájdete kurz, ktorý sa bude páčiť aj Vám.“


Barbora K.

Veľmi sa mi kurz páčil. Myslím si, že v dnešnej dobe aj veľmi poučný, má dôležitý obsah a odporučila by som každému.


Rut S.

Některé tipy na kontrolu, např. původ obrázku, jsem neznala.

Často kladené otázky
Čaká vás záverečný test, ktorý preverí, čo ste sa naučili. Za absolvovaný kurz získate certifikát o absolvovaní. Test môžete skúšať aj viackrát, takže žiadny stres.

Stačí v záverečnom teste získať aspoň 80%. Certifikát zostane uložený pri absolvovanom kurze kedykoľvek pripravený na stiahnutie.

Je to doklad o tom, že na sebe pracujete viac, ako je bežné. To vám pomôže vyniknúť medzi ďalšími ľuďmi, ktorí majú zálusk na rovnaké pracovné miesto, alebo v rámci sebeprezentácie. Najlepšie využijete certifikát vo svojom životopise (napr. na Linkedin a Jobs.cz) alebo ako vytlačený dokument medzi vašimi ďalšími vzdelávacími úspechmi.

Áno, lekcie môžete študovať opakovane, tiež ich môžete preskakovať a následne sa k nim vracať. Či už kurz ukončíte úspešne alebo neúspešne, môžete ho ľubovoľne opakovať.

Dúfame, že sa toto nestane. Keby ale predsa, zaručujeme vám vrátenie peňazí bez uvedenia dôvodu do 14 dní od zakúpenia kurzu.