Zatočte s fake news

i v audio verzii

Cena: 39,00 € s DPH

Počet lekcií:
12
Celková dĺžka videí:
1:02 hod
Kúpiť kurz
Certifikát absolventa
Neobmedzený prístup

Čo sa v kurze naučíte

Nenechajte sa rozhodiť manipulátormi v mediálnom svete. Nie všetky správy, ktoré na internete nájdeme, sú pravdivé. Vyznajte sa v nich, zjednodušte život sebe aj svojmu okoliu a raz navždy zatočte s fake news.

Fake news (dezinformácie) sú často šokujúce, budia viac emócií a na sociálnych sieťach dokážu často zasiahnuť väčší počet príjemcov než tie pravdivé a overené. Nepravdivé správy pritom obvykle nevznikajú len tak, ale sú vytvárané a šírené zámerne a systematicky. Prečo ich ich tvorcovia šíria? Aké sú motivácie ich tvorcov? Dá sa na nich zarobiť? Aké môžu mať dopady? 

Kurz Zatočte s fake news sa komplexne venuje fenoménu falošných správ a dezinformácií. Zistíte, prečo a akým spôsobom fake news vznikajú a prečo im súčasné mediálne prostredie tak praje. Dozviete sa, ako s fake news bojovať: analýzou samotnej správy, alebo skúmaním ostatných informácií k danej téme. Pozrieme sa aj na najčastejšie naratívy v ČR a SR. Získáte súbor jednoduchých pravidiel - mediálnu hygienu, ktorá vám do veľkej miery umožní chrániť sa pred dezinformáciami.

Obsah kurzu

  • Čo je fake news a prečo sa práve dnes dezinformáciám tak darí
  • Najčastejšie typy dezinformačných naratívov
  • Stratégie a techniky, ako rozlíšiť fake news pomocou základných znakov 
  • Stratégie, ako pri sofistikovanejšie vytvorených fake news overiť ich pravdivosť
  • Zdravé návyky pre život vo svete sociálnych médií

Osnova kurzu

Ján Markoš

Ján Markoš

šachový veľmajster a lektor kritického myslenia

Ján Markoš je šachový velmistr, bývalý juniorský mistr Evropy a bývalý nejlepší slovenský šachista. Je čítať viactaké autorem bestselleru Sila rozumu v bláznivej dobe o kritickém myšlení, jako i dalších knih o šachu a rozhodování. Nejnovější z nich nazvaná Medzi dobrom a zlom se soustřeďuje na etiku v rozhodování. V Akadémii kritického myslenia se Ján věnuje lektorování firem a organizací.

Všetky kurzy lektora Ján Markoš

Hodnotenie kurzu

94 %

168 hodnotenie
131x
28x
8x
1x
0x

Barbora Š.

Ďakujem. Perfektný kurz, veľmi poučný a priala by som si, aby ho videli všetci, ktorí dezinformáciami priam žijú.


Radek F.

Lehce manipulativní v "souladu" s dnešními "jedinými povolenými pravdami"... je přesně vidět jaký světonázor pan lektor prosazuje ( viz příklady, kdy sám předkládá zaručené pravdy - covidFašismus jako nezpochybnitelné...)

Reakcia lektora:

“Ďakujem za reakciu! Svet by bol nudným miestom, keby sme spolu vždy a všetci len súhlasili :)“


Peter Sedlák

obsahovo použiteľné, dobré na zamyslenie a orientáciu v mediálnom balaste

Reakcia lektora:

“Ďakujem!“

Ako kurz prebieha?

Nejde o nič zložité. Čaká vás niekoľko krátkych videí, ktoré môžu byť doplnené pracovnými zošitmi, kvízmi alebo inými materiálmi k štúdiu. Na videá sa môžete pozerať kedykoľvek. Stačí len byť pripojení na internet.

Čaká vás záverečný test, ktorý preverí, čo ste sa naučili. Za absolvovaný kurz získate certifikát o absolvovaní. Test môžete skúšať aj viackrát, takže žiadny stres.
Stačí v záverečnom teste získať aspoň 80 %. Certifikát zostane uložený pri absolvovanom kurze kedykoľvek pripravený na stiahnutie.
Je to doklad o tom, že na sebe pracujete viac, ako je bežné. To vám pomôže vyniknúť medzi ďalšími ľuďmi, ktorí majú zálusk na rovnaké pracovné miesto, alebo v rámci sebeprezentácie. Najlepšie využijete certifikát vo svojom životopise (napr. na Linkedin a Jobs.cz) alebo ako vytlačený dokument medzi vašimi ďalšími vzdelávacími úspechmi.
Áno, lekcie môžete študovať opakovane, tiež ich môžete preskakovať a následne sa k nim vracať. Či už kurz ukončíte úspešne alebo neúspešne, môžete ho ľubovoľne opakovať.
Dúfame, že sa toto nestane. Keby ale predsa, zaručujeme vám vrátenie peňazí bez uvedenia dôvodu do 10 dní od zakúpenia kurzu.