Choroby duše alebo blázniť je ľudské

i v audio verzii

Kurzom sprevádza Cyril Höschl Česky

Čo sa v kurze naučíte

Psychopat. Blázon. Nebezpečný šialenec. O duševných chorobách panujú často skreslené predstavy. Bojíme sa o nich hovoriť. Chorí sa môžu báť vyhľadať pomoc. Spoznajte najčastejšie choroby duše. Naučte sa ich rozpoznávať a vedieť pomôcť druhým aj sami sebe.

Duševné choroby nie sú žiadnou vzácnosťou. Podľa štatistík trpí nejakou duševnou chorobou zhruba každý piaty Čech. Ľudská psychika je veľmi zložitá a v náročnom období sa môže do úzkych dostať aj človek, ktorý zatiaľ žiadne psychické problémy nemal. V takej chvíli je dôležité si priznať, že na všetko nemôžeme stačiť sami, a vyhľadať pomoc odborníkov.

Psychické choroby sú však naďalej tabu a ľudia, ktorí im čelia, sú stigmatizovaní. Problémy s duševným zdravím sú spájané s mediálne podporovanými predstavami o agresívnych ľuďoch, ľuďoch s nízkou inteligenciou, neschopnými aktívneho a pracovného života. Predsudky a nepravdivé predstavy o ľuďoch s duševnými chorobami spôsobujú, že väčšina z tých, čo to potrebujú, nevyhľadáva odbornú pomoc. Neriešenie psychických problémov pritom môže skončiť a často aj končí fatálne – ľudia so závažným duševným ochorením umierajú v priemere o desať až dvadsať rokov skôr ako ľudia duševne zdraví.

V tomto kurze sa preto dozviete:

  • Čo je duševné zdravie a kde už hovoríme o duševnej chorobe.
  • Na aké najčastejšie predsudky o duševných chorobách si dať pozor.
  • Ako sa prejavujú jednotlivé duševné poruchy a podľa čoho ich poznať.
  • Ako sa duševné choroby rozvíjajú a aké sú možnosti ich liečby.
  • Kam sa obrátiť o pomoc, ak mám problémy sám alebo niekto v mojom okolí.

Osnova kurzu

Cyril Höschl

Cyril Höschl

psychiater a vysokoškolský pedagóg

Cyril Höschl je psychiater, výskumník, popularizátor vedy a vysokoškolský pedagóg. Po zamatovej revolúcii bol prvým slobodne čítať viaczvoleným dekanom 3. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe (1990–1997). Od r. 1990 bol prednostom Kliniky psychiatrie a lekárskej psychológie 3. LF UK v Prahe (do r. 2020) a riaditeľom Psychiatrického centra Praha, ktoré sa od roku 2015 transformovalo na Národný ústav duševného zdravia v Klecanoch (do r. 2021). V rokoch 2007–2008 bol prezidentom Európskej psychiatrickej asociácie (EPA) a 2008–2009 prezidentom Federácie európskych lekárskych akadémií (FEAM). Pôsobil aj ako viceprezident Európskej školy klinického výskumu vo Viedni a v r. 2008 získal ocenenie Česká hlava.

Všetky kurzy lektora Cyril Höschl

Hodnotenie kurzu

95 %

641 hodnotenie
534x
78x
23x
2x
4x

Sladjana Svetlik

Ďakujem za zaujímavé a prínosné poznatky.


Stanislava K.

Kurz doporučuji, je důležité vědět, že nemoci duše jsou relativně častá onemocnění, většina jde léčit a být duševně nemocný neznamená "být blázen". Děkuji za tento kurz


Martina S.

Naprosto úžasné, taková osvěta nám chybí.

Ako kurz prebieha?

Nejde o nič zložité. Čaká vás niekoľko krátkych videí, ktoré môžu byť doplnené pracovnými zošitmi, kvízmi alebo inými materiálmi k štúdiu. Na videá sa môžete pozerať kedykoľvek. Stačí len byť pripojení na internet.

Čaká vás záverečný test, ktorý preverí, čo ste sa naučili. Za absolvovaný kurz získate certifikát o absolvovaní. Test môžete skúšať aj viackrát, takže žiadny stres.
Stačí v záverečnom teste získať aspoň 80 %. Certifikát zostane uložený pri absolvovanom kurze kedykoľvek pripravený na stiahnutie.
Je to doklad o tom, že na sebe pracujete viac, ako je bežné. To vám pomôže vyniknúť medzi ďalšími ľuďmi, ktorí majú zálusk na rovnaké pracovné miesto, alebo v rámci sebeprezentácie. Najlepšie využijete certifikát vo svojom životopise (napr. na Linkedin a Jobs.cz) alebo ako vytlačený dokument medzi vašimi ďalšími vzdelávacími úspechmi.
Áno, lekcie môžete študovať opakovane, tiež ich môžete preskakovať a následne sa k nim vracať. Či už kurz ukončíte úspešne alebo neúspešne, môžete ho ľubovoľne opakovať.
Dúfame, že sa toto nestane. Keby ale predsa, zaručujeme vám vrátenie peňazí bez uvedenia dôvodu do 10 dní od zakúpenia kurzu.

Cena: 39,00 € s DPH

Počet lekcií:
13
Celková dĺžka videí:
1:06 hod
Kúpiť kurz
Certifikát absolventa
Neobmedzený prístup